Zakup nowego mieszkania lub remont kuchni to z pewnością doskonałe okazje do tego, by wreszcie zdecydować się na zakup zmywarki. To urządzenie pozwala oszczędzić masę czasu spędzanego w kuchni, a mądrze używane potrafi także obniżyć rachunki za wodę! Jego zaletą jest także to, że w szybki sposób można je zamontować samodzielnie. Dotyczy to zarówno zmywarki do zabudowy, jak i bardzo popularnej zmywarki nablatowej.
Instalacja zmywarki do zabudowy
Jednym z głównych atutów zmywarki do zabudowy jest to, że można ją łatwo dopasować do koncepcji aranżacji niemal każdej kuchni. Podłączenie tego rodzaju zmywarki też nie jest kłopotliwe, wystarczy dokładnie przeczytać załączoną do urządzenia instrukcję obsługi. Zwykle do zmywarki podłącza się tylko zimną wodę, jednak niektóre urządzenia można podłączyć także do wody ciepłej (o temperaturze nieprzekraczającej 60°C). Do tego niezbędny jest dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, dlatego najczęściej zmywarkę ustawia się w pobliżu zlewozmywaka kuchennego.
Połączenie zmywarki z instalacją sanitarną wykonuje się za pomocą dołączonych do sprzętu dwóch węży (zasilania wody i spustu), z których jeden ma za zadanie doprowadzać wodę do urządzenia, zaś drugi odprowadzać do kanalizacji wodę brudną. W kuchennej instalacji wodnej należy wykorzystać do tego zawór czerpalny ze złączką do węża lub specjalny do podłączania pralek i zmywarek zawór kulowy bądź z głowicą ceramiczną. Należy zadbać o to, by doprowadzający wodę wąż nie był napięty. Trzeba także go tak ułożyć, by w jego pobliżu nie znajdowały się żadne ostre krawędzie, które mogłyby go uszkodzić. Zmywarki standardowo w swoim wyposażeniu posiadają węże odprowadzające wodę o długości od 1,2 do 1,5 m. Taka długość jest wystarczająca do podłączenia urządzenia koło zlewozmywaka. Odprowadzenie wody bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej można wykonać poprzez wsunięcie końcówki węża odpływowego z urządzenia do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję, posiadającą otwór minimalnie mniejszy od zewnętrznej średnicy węża. Należy jednak pamiętać, by końcówka węża nie dosięgała poziomu ścieków w kanalizacji. Ważne jest także podłączenie zmywarki do prądu, dlatego w jej pobliżu powinno znajdować się gniazdko elektryczne. Powinno być ono jednak dobrze zabezpieczone przed kroplami wody, aby zapobiegać zwarciu.
Podczas podłączania zmywarki do instalacji wodociągowej trzeba koniecznie zwracać uwagę na szczególne zalecenia producenta, jakie znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia. Czytaj więcej na: Naprawa zmywarek Wrocław
Instalacja zmywarki nadblatowej
Dużą popularnością cieszą się zmywarki nablatowe, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary, doskonale sprawdzają się w małych kuchniach. Ich standardowe wymiary nie przekraczają najczęściej 50 cm x 50 cm, dlatego można je swobodnie ustawić bezpośrednio na blacie lub pod nim, koniecznie jednak w pobliżu zlewozmywaka. Kompaktowa zmywarka jest bowiem podłączana nie do instalacji wodno-kanalizacyjnej, lecz bezpośrednio do zlewu. Woda jest pobierana przez przyłącze z baterii i zarazem wypompowywana do odpływu. Sama instalacja urządzenia jest prosta, ponieważ wystarczy odpowiednio podłączyć węże, które są dołączone do urządzenia i postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi. Ten typ zmywarek charakteryzuje się nie tylko prostotą instalacji, ale także łatwą obsługą.
Kiedy warto poprosić o pomoc w naprawa pralek Zabrze?
Podłączenie zmywarki w kuchni jest proste i zazwyczaj bardzo dokładnie opisane w instrukcji obsługi, dlatego wiele osób świetnie sobie z tym potrafi samodzielnie poradzić. Niewątpliwie jednak do tego potrzebne jest jakiekolwiek doświadczenie w podłączaniu sprzętów AGD (np. pralki). Sprawdź również: naprawa pralek Zabrze
Jeśli więc ktoś nie czuje pewności, że sobie poradzi z instalacją lub na przykład nie wie, gdzie znajdują się rury wodno-kanalizacyjne, lepiej będzie jeśli poprosi o pomoc fachowca. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest, gdy sprzedawca sprzętu zapewnia także jego instalację. Wówczas za dodatkową opłatą wraz z dostarczonym urządzeniem przyjedzie monter, który szybko i prawidłowo zainstaluje urządzenie. Tylko prawidłowy montaż urządzenia gwarantuje, że późniejsza jego eksploatacja będzie przebiegała bez zakłóceń.